Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W sobotni poranek, mimo kapryśnej aury, spotkaliśmy się w bibliotece, gdzie dzieliliśmy  się wrażeniami z przeczytanych książek. Spośród dziesięciu  tytułów, które otrzymaliśmy z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, należy wymienić trzy, które cieszyły się  największą popularnością wśród czytających, przez ostatnie pięć miesięcy.

Maja Lunde i jej książka „Historia pszczół” to opowieść, w której mamy możliwość prześledzić nowy scenariusz apokalipsy, budowanej z dnia na dzień przez człowieka, pragnącego kontrolować nawet najmniejszą cząstkę świata naturalnego. Słyszymy przecież o globalnym ociepleniu, o gatunkach zwierząt, które niebawem wyginą, o zbyt dużym eksploatowaniu surowców naturalnych. W wizji Lunde to pszczoły opuszczają człowieka. Nie myślimy jednak o ich pożyteczności, choć przecież nie bez kozery mówi się, że ktoś jest pracowity jak pszczoła. Autorka wykorzystuje te niesamowite istoty jako spoiwo swojej powieści, tworząc historie mówiące o fascynacji, symbiozie i rozpaczy po utracie pszczół, rozpaczy, w której tkwi głód i niepewność jutra. Historia pszczół to niespieszna opowieść, której woskiem – spoiwem utrzymującym całą konstrukcję – są pszczoły, zaś miodem – pożywnym i przepysznym elementem – bohaterowie, których losy śledzimy z niekłamaną przyjemnością.

Trevor Noah  z książką „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA” wprowadza nas w pełne kapitalnego poczucia humoru wspomnienia znanego amerykańskiego satyryka, który dorastał w trudnych warunkach w czasach apartheidu w RPA. To też opowieść o miłości, jaka łączyła go z niezłomną matką, która nie bała się sprzeciwiać ani rasistowskiemu systemowi, ani tradycjom, spychającym afrykańskie kobiety na sam dół społecznej drabiny. Wciągająca narracja, fantastyczne pełnokrwiste postacie i pozytywne podejście autora do ludzi i życia składają się na podnoszącą na duchu, mądrą książkę.

Jane Johnson i jej książka „Żona sułtana” to świetnie napisana, romantyczna powieść przygodowa. Maroko jest rok 1677 dwór okrutnego sułtana Mulaja Ismaila to miejsce, w którym bardzo łatwo stracić życie. Wie o tym bardzo dobrze niewolnik Nus-Nus, eunuch, skryba prowadzący sułtańską Księgę Łoża. Nieustannie lawiruje między porywczym sułtanem, pierwszą żoną mającą niebezpieczną skłonność do trucizn i czarnej magii oraz zepsutym, folgującym swoim zachciankom wielkim wezyrem. Jego niewesoła egzystencja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy do haremu trafia Angielka porwana przez korsarzy. Nus-Nus beznadziejnie się w niej zakochuje… Ona zaś, urodziwszy sułtanowi syna, postanawia uciec…Autorka, zręcznie łącząc postacie i wydarzenia historyczne z literacką fikcją, maluje niezwykle barwny obraz siedemnastowiecznego dworu muzułmańskiego władcy, z jego złożonymi relacjami i egzotycznymi obyczajami. Jest porywającą opowieścią o intrygach, lojalności i pożądaniu.

Następne spotkanie DKK odbędzie się w sobotę 25 marca o godzinie 10:00 na które serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników książki.

Dyskusyjny Klub Książki to spotkania ludzi, którzy lubią czytać dobrą literaturę, chcą dzielić się swoimi wrażeniami, dyskutować o przeczytanej książce.  

                                                                                                        Moderator Bożena Dahmam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *