SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

20 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść Zbigniewa Rokity „Odrzania”.

Członkinie klubu uznały jednogłośnie, że powieść jest godna uwagi choć ze względu na styl pisarki nie jest łatwa w odbiorze. Zachęcamy do sięgania po twórczość Zbigniewa Rokity.

Recenzja

Zbigniew Rokita „Odrzania”

Dawno nie miałam w ręku tak zajmującej lektury. Z pewnością jest to zasługa tematu tzw. Ziem Obiecanych, ale też i stylu opowieści. Ziemie Odzyskane to tereny poniemieckie uzyskane przez Polskę po II wojnie światowej w 1945 roku, jako rekompensatę za ziemie utracone na wschodzie. Ponieważ znaczna część tych terenów leży nad Odrą, autor nazwał je Odrzanią.

            Podróżą  przez Odrzanię,  Zbigniew Rokita odsłania różne aspekty związane z zasiedleniem przez polskich obywateli poniemieckich miast i wsi. Jak zaznaczyłam na początku, zasadniczym walorem książki jest jej styl. Język młodego autora jest niezwykle żywy, emocjonalny. Niełatwy temat uwikłany historycznie, zaprezentowany jest w sposób trafiający do każdego, a zwłaszcza do młodego czytelnika. Również specyficzne poczucie humoru, które bardzo mi odpowiada, sprawia, że chętnie polecam tę książkę. Przeczytacie ją jednym tchem.

                                                                                                                      Urszula Drogomir

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *