Spotkanie DKK

W sobotę 16 marca 2024 r. w godzinach przedpołudniowych w bibliotece, odbyło się wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Atmosfera była równie gorąca co pogoda za oknem, a to za sprawą dwóch ciekawych książek.

Pierwsza z nich, autorstwa Particka Modiano „Ulica ciemnych sklepików” krąży wokół problemów zagubionej tożsamości. Bohater, dotknięty amnezją prywatny detektyw, prowadzi śledztwo w sprawie swojej przeszłości. Stopniowo niezrozumiałe epizody zaczynają wiązać się w większe całości, ale do pełnego wyjaśnienia wszystkich wątków ciągle daleko. Powstaje migotliwy obraz międzywojennego i okupowanego Paryża, na którego tle toczy się historia miłości, przyjaźni i zdrady.

Drugą była książka  Johna Maxwella Coetzee „Dzieciństwo Jezusa”.  Klubowiczki przyznały, że wywarła na nich duże wrażenie i skłoniła do refleksji, a także dostarczyła wielu informacji o życiu. Koleżanka Ula pisząc recenzję, udowodniła, że podobne historie dzieją się na naszych oczach.

Obie omawiane lektury przypadły czytelniczkom do gustu,  pomimo różnicy zdań. Można się z nich wiele dowiedzieć i przyjemnie spędzić czas. Całe spotkanie przebiegło w niezobowiązującej, sympatycznej atmosferze.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w sobotę 27 kwietna 2024r. godzina 10:00

John Maxwell Coetzee „Dzieciństwo Jezusa”

Tytuł może zmylić kogoś, kto spodziewa się opowieści o wczesnych latach życia Jezusa. Autor snuje historię o uchodźcach, którzy dopłynęli łodzią do brzegów i zaczynają nowe życie. Nic nie wiadomo o ich wcześniejszym, życiu ani o kraju, ani o problemach lub też wspomnieniach. Dostają nowe imiona: Simon i Dawid, uczą się języka hiszpańskiego. Nie są rodziną. Mężczyzna w sile wieku opiekuje się osieroconym pięciolatkiem. Szuka matki chłopca, kierując się wyłącznie podpowiedzią serca. Jaki jest więc związek miedzy tytułem a treścią?

Czytelnik musi chcieć go odnaleźć i tę niby prostą historię współczesną potraktować jak powiastkę filozoficzną i pójść różnymi tropami. Jednym z wielu jest wolność. Czy można uciec od wolności? Autor pokazuje, że uwalniając się od jednych ograniczeń, poddajemy się innym. Noblista zmusza do refleksji.

                                                                                                                                  Ula

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *